1) Wg Zygmunta Glogera (1900-1903): "Aktorowie. Ksiądz Franciszek Jezierski, za czasów Stanisława Augusta, tak pisze o aktorach: <Są to sprawcy widoku bawiącego, zdumiewającego, rozrzewniającego lub przerażającego bojaźnią. Aktorowie są dwojacy: działający sami przez się widok, albo przedrzeźniający nie naśladowaniem, ale udawaniem, widok istotnie niegdyś przytrafiony. Wszystkie przypadki, okropne okrucieństwa w historjach wspominane, były w momencie swojego wydarzenia widokiem istotnym; też dzieła powtarzane na teatrze, w tragedjach i naśladowane podrzeźnianiem, robią czucia w sercach przytomnych i zastanawiają uwagę z tą różnością, że aktorowie widoku są komedjanci, nie ma zaś pewniejszego posągu dla przysłużenia się prawdzie, jak kiedy ludzie powtarzają przypadki po ludziach. (...) Pokój, wojny, sprzymierzenia, handle, miłości, nienawiści, wesela, pogrzeby - ustawiczne widoki, których jedni są aktorami dla drugich. (...)"
2) Wg Aleksandra Brücknera (1939): "Aktor i aktorka pojawili się dopiero r. 1765, to jest kiedy założono stały teatr polski za inicjatywą Stanisława Augusta a za staraniem ks. Adama Czartoryskiego. Przedtem ich nie znano i nie stworzył język dla nich osobnej nazwy, bo dawniejsze: komediant i komediantka nieco im uchybiały (...)"
3) Wg Ewy Szczęsnej (2009): "Łaciński wyraz actor oznacza osobę działającą, sprawcę, jest on tutaj współtwórcą dzieła filmowego lub teatralnego. To <artysta kreujący postać (grający jakąś rolę) na scenie lub w filmie; zawód takiego artysty.> Zadaniem aktora jest wypowiadanie tekstu, jego interpretacja oraz naśladowanie działań, które stwarzają iluzję spontanicznego rozwoju dialogów i wydarzeń, należących do scenariusza filmowego lub do tekstu dramatu. Talent i warsztat aktora wywierają decydujący wpływ na ostateczny charakter bohatera i jego odbiór przez publiczność."