SURREALIZM

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Terminów Encyklopedycznych - zawartość - opis hasła SURREALIZM

Surrealizm [fr. surréalisme], nadrealizm, kierunek w literaturze i sztuce ukształtowany we Francji w latach dwudziestych XX wieku. Powstał jako wyraz buntu przeciw ustalonym normom społecznym, moralnym, estetycznym i racjonalnemu myśleniu, odwoływał się natomiast do podświadomości, halucynacji, stanów delirycznych i marzeń sennych pobudzających wyobraźnię artysty. (…) Surrealizm był początkowo ruchem literackim (…), od około 1925 roku do grupy surrealistów przyłączyli się malarze. (…) W swoich obrazach surrealiści przedstawiali przedmioty (często w sposób niemal werystyczny), którym nadawali obce im cechy i właściwości. Tworzyli szokujące zestawienia realnych elementów, przez co powstawały fantastyczne wizje utrzymane w nastroju poezji, lecz również często pełne grozy i niepokoju. (…) 

Źródło definicji (papierowe): Słownik wiedzy o kulturze, Warszawa: Arkady, 2009, s.564.
Podobne terminy (linki wewnętrzne):
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit

Słownik Inspiracji - zawartość - opis hasła SURREALIZM

„(…) przymiotnik <surrealistyczny> wszedł do języka potocznego i krąży (…) nawet w krajach, gdzie surrealizmu nigdy nie było. Surrealistyczne bywają kształty albo zdarzenia. (…) Kiedy w 1945 zobaczyłem na gruzach Warszawy ruiny Dworca Głównego, żadne inne określenie nie przychodziło mi do głowy. Zdarzenia surrealistyczne to niespodziewane spotkania, nieprawdopodobne koincydencje. (…) Lista jest długa i wcale nie bagatelna. Surrealizm nie zawdzięcza tego sukcesu językowego łutowi szczęścia. Nowoczesna wiedza, życie i wrażliwość, po prostu świat nowoczesny <zażyczył sobie> tego przymiotnika.”

Źródło definicji (papierowe): Adam Ważyk, Przedmowa (do:) Surrealizm. Teoria i praktyka literacka. Antologia, Warszawa: Czytelnik, 1973, s.5.
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit