EKUMENA

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Terminów Encyklopedycznych - zawartość - opis hasła EKUMENA

Wg Internetowej Encyklopedii PWN, bd: ekumena (z greki oikouménē - 'świat zaludniony') 
geograficznie stale zamieszkana i wykorzystywana gospodarczo część powierzchni Ziemi, przeciwieństwo anekumeny; pojęcie wprowadzone przez starożytnych Greków na określenie obszarów trwale zasiedlonych przez człowieka; wraz z odkryciami  geograficznymi, a następnie z rozwojem techniki i nowymi odkryciami bogactw naturalnych powierzchnia ekumeny stale się powiększa; dzieje się to kosztem anekumeny oraz subekumeny (obszaru stale nie zamieszkanego, lecz okresowo wykorzystywanego przez człowieka).

 

 
Źródło definicji (elektroniczne): Encyklopedia PWN
Podobne terminy (linki wewnętrzne):
Hasło wprowadził(a): Barbara Fatyga

Słownik Antropologii i Socjologii Kultury - zawartość - opis hasła EKUMENA

Wg Ulfa Hannerza (1996), 2006: "W naszych czasach odpowiednik starogreckiej ekumeny jest zarówno większy, w znaczeniu obejmowania większej całości, jak i mniejszy, w bardziej metaforycznym znaczeniu silniejszych związków i większej dostępności. Ale jak twierdził [Alfred L.] Kroeber (...), ekumena <pozostaje wygodnym określeniem dla przeplatającego się zbioru zdarzeń i produktów, które są równie istotne dla historyka kultury, jak i dla antropologa teoretyka.>Dlatego też globalna ekumena to termin, który ja - a wraz ze mną kilka innych osób - wybieram, nawiązując do współzależności w świecie, za sprawą interakcji, wymiany i związanego z nimi rozwoju, wpływającej zwłaszcza na organizację kultury."

Źródło definicji (papierowe): Ulf Hannerz, Powiązania transnarodowe. Kultura, ludzie, miejsca, Kraków: Wyd. UJ, 2006, s. 19.
Podobne terminy (linki wewnętrzne):
Hasło wprowadził(a): Barbara Fatyga