MUZYKA POWAŻNA

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Terminów Encyklopedycznych - zawartość - opis hasła MUZYKA POWAŻNA

1. muzyka poważna «muzyka wywodząca się z tradycji klasycznych»

2. Termin „muzyka poważna” (w języku angielskim art music) odnosi się do tradycji muzycznej opartej na znajomości skomplikowanych struktur formalnych i teorii muzycznych. Choć jest powszechnie używany, wielu muzykologów ma co do niego wątpliwości. Na ogół pojawia się w kontekście klasyfikacji opartej na „aksjomatycznym trójkącie”, czyli rozróżnieniu na muzykę rozrywkową, muzykę ludową i muzykę poważną.

Źródło definicji (elektroniczne): 1) hasło "muzyka poważna" w internetowym słowniku PWN, 2) hasło "La Musique Savante" na portalu Etudier.com
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła MUZYKA POWAŻNA

Muzyka poważna (zwana także akademicką lub formalną) - termin odnoszący się ogólnie do tych wszystkich tradycji muzycznych, które posługują się zaawansowanymi strukturalnymi i teoretycznymi technikami kompozycji i odtwarzania oraz formalnym zapisem utworów (cechy różnicujące muzykę poważną od innych wielkich tradycji muzycznych, takich jak muzyka popularna czy tradycyjna). Niekiedy utożsamia się muzykę poważną z muzyką klasyczną, jednak muzyka poważna odnosi się również do kompozycji współczesnych o charakterze akademickim (włączającw to niektóre formy jaazu czy muzyki eksperymentalnej) a także muzyki pochodzącej z innych kontynentów (np. klasyczne kompozycje chińskie i japońskie).
Stan na 15.01.2014 r.

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Muzyka poważna" w Wikipedii hiszpańskojęzycznej
Hasło wprowadził(a): PAWEŁ IREK