KOMUNIKACJA

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła KOMUNIKACJA

Komunikacja jest procesem, w którym informacja może być przenoszona z jednej jednostki do drugiej. Procesami komunikacyjnymi są interakcje za pośrednictwem znaków pomiędzy co najmniej dwoma osobnikami, którzy podzielają wiedzę o danym zbiorze znaków i mają wspólne zasady semiotyczne.

Tradycyjnie, komunikację definiuje się jako „wymianę uczuć, opinii lub jakiegokolwiek innego typu informacji poprzez mowę, pismo lub inny typ znaków. Każda forma komunikacji wymaga nadawcy, wiadomości i wyznaczonego odbiorcy, ale odbiorca nie musi być obecny ani świadomy próby komunikacji przedsięwziętej przez nadawcę aby akt komunikacji miał miejsce. W procesie komunikacyjnym, informacja jest zawarta przez nadawcę w komunikacie i kierowana do odbiorcy poprzez medium. Po odebraniu, odbiorca dekoduje wiadomość i dostarcza odpowiedź. Działanie społeczeństw ludzkich jest możliwe dzięki komunikacji, tj. wymiany wiadomości między jednostkami. więcej

Stan na 30.12.2013 r. (drobne zmiany red. AZ)

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Komunikacja" w Wikipedii hiszpańskojęzycznej
Hasło wprowadził(a): Aleksandra Zalewska

Słownik Inspiracji - zawartość - opis hasła KOMUNIKACJA

„Jeśli w codziennej komunikacji wieloznaczność jest wykluczona, w komunikacji estetycznej zaś zamierzona, to w przypadku komunikacji masowej wieloznaczność, chociaż ignorowana, jest zawsze obecna. (…) Dla urzędnika bankowego w Mediolanie reklama telewizyjna lodówki oznacza zachętę do kupna, ale dla bezrobotnego chłopa z Kalabrii ten sam obraz oznacza oskarżenie świata dobrobytu, z którego jest on wykluczony i do którego pragnie się dostać”.

Źródło definicji (papierowe): Umberto Eco, Semiologia życia codziennego, tłum. Joanna Ugniewska, Piotr Salwa, Warszawa: Czytelnik, 1996, ss.163-164.
Podobne terminy (linki wewnętrzne):
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit