TANGO

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Terminów Encyklopedycznych - zawartość - opis hasła TANGO

Tango [hiszp.], współczesny taniec towarzyski pochodzenia argentyńskiego, zbliżony do → habanery, w metrum 2/4 lub 4/4 i w wolnym tempie; tango pojawiło się w Europie około 1910 roku i zyskało wielką popularność (...).

Źródło definicji (papierowe): Encyklopedia Powszechna PWN, tom 4, Warszawa: PWN, 1976, s.404.
Podobne terminy (linki wewnętrzne):
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła TANGO

Tango to gatunek muzyczny i taniec, charakterystyczny dla regionu Rio de la Plata i jego obszaru oddziaływania, głównie w miastach Buenos Aires w Argentynie i Montevideo w Urugwaju. Narodził się pod koniec XIX wieku z fuzji kulturowej regionów afro-rioplatenses z kulturą gaucheską, indiańską, hiszpańską, włoską i ogromną etniczną różnorodnością fali imigrantów, pochodzących głównie z Europy i Bliskiego Wschodu. Przekształcił się w gatunek o naturze globalnej w drugiej dekadzie XX wieku. Od tego momentu pozostaje jednym z najsilniejszych międzynarodowych gatunków muzycznych na świecie.

Tango zrewolucjonizowało taniec popularny wprowadzając doń zmysłowość obejmującej się pary. Tango wizualizuje w ruchu emocjonalny stosunek każdego z tancerzy do jego  własnego ciała oraz  emocjonalny wyraz ciał  obojga tancerzy. więcej

http://www.youtube.com/watch?v=TG5F4rt2Ol4

Stan na 30.12.2013 r. (drobne zmiany red. - A.Z)

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Tango" w Wikipedii hiszpańskojęzycznej
Hasło wprowadził(a): Aleksandra Zalewska

Tango - to gatunek muzyczny oraz taniec, powstały pod koniec XIX stulecia w rejonie rzeki Rio de la Plata, przede wszystkim w argentyńskim Buenos Aires oraz urugwajskim Montewideo. Tango wyłoniło się z fuzji kulturowej regionów afroamerykańskich uzależnionych gospodarczo od Rio de la Plata oraz kultury Gauczów, Indian, Hiszpanów, Włochów i całej ogromnej różnorodności etnicznej wielkiej fali emigracyjnej przybyłej we wspomniane rejony z Europy i Średniego Wschodu. Od połowy ubiegłego stulecia tango osiągnęło światową popularność, stając się jednym z najbardziej wpływowych gatunków tańca o charakterze międzynarodowym.
Fenomen tanga polegał na wprowadzeniu absolutnej rewolucji do tańców popularnych, polegającej na zmysłowym obejmowaniu się tańczącej pary oraz ekspresji głębokich relacji emocjonalnych między tancerzami i ich własnym ciałem oraz ciałem partnera.
Muzycznie tango zazwyczaj opiera się na formie binarnej (posiada strofy i refren) lub trójkowej (do wspomnianych dołącza tzw. trio). Ma powolne tempo gry, opartej o parzyste metrum 2/4. Wykorzystuje rzadko spotykaną różnorodność instrumentów: orkiestre klasyczną, zajmujący centralne miejsce sekstet bandoneonów, dwie wiolonczele, pianino i kontrabas.
Bardzo wiele tekstów piosenek powstałych lub towarzyszących tangowym kompozycjom muzycznym napisano w - charakterystycznym dla regionów powstania gatunku - żargonie, nazywanym "lunfrado". Teksty te, jak i kompozycje oraz taniec, wyrażają, związane przede wszystkim z miłością, emocje i smutki kobiet i mężczyzn z ludu.
W 2009 roku na prośbę miast Buenos Aires i Montewideo UNESCO uznała tango za jedno z Niematerialnych Dziedzictw Kulturowych.

Stan na 14.01.2014 r.

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Tango" w Wikipedii hiszpańskojęzycznej
Hasło wprowadził(a): PAWEŁ IREK