Komensalizm, inaczej współbiesiadnictwo, to termin zapożyczony z ekologii i przeniesiony na grunt socjologii. (...) W przypadku ekologii ludzkiej lub społecznej, ufundowanej przez Roberta Ezrę Parka, Rodericka D. McKenzie i Ernesta W. Burgessa, chodziło przede wszystkim o zawłaszczanie przestrzeni, w której człowiek realizować może własne potrzeby. Warto może podkreślić, że ekologia społeczna, traktując literalnie źródłosłów, to nauka o miejscu i przestrzeni, w której człowiek żyje i pracuje. Tymczasem zapożyczenie terminu „komensalizm” przez socjologię zredefiniowało jego pierwotne znaczenie. Socjologowie odnoszą komensalizm przede wszystkim do społecznych aspektów przygotowywania i spożywania posiłków oraz do związanych z tym form budowania i podtrzymywania relacji konstytuujących przestrzeń międzyludzką (kontaktów społecznych, interakcji społecznych, stosunków społecznych, więzi społecznych, tożsamości społecznych oraz relacji wirtualnych) (...) W przyjętym rozumieniu komensalizm to dynamiczna sfera wzorów przygotowywania i spożywania posiłków zarówno w świecie prywatnym, jak i publicznym.
KOMENSALIZM
Autor(ka) wpisu: Barbara Fatyga
Rodzaj słownika: Słownik Antropologii i Socjologii Kultury
Źródło definicji(elektroniczne): Anna Śliz, Marek Szczepański, Świętowanie:komensalizm ponownie odczytany, (w:) "Kultura i Społeczeństwo", nr 4, 2012, ss.48-49.
Podobne terminy (linki wewnętrzne): JEDZENIE
Zobacz także (linki zewnętrzne): Anna Śliz, Marek Szczepański, Świętowanie:komensalizm ponownie odczytany, (w:) "Kultura i Społeczeństwo", nr 4, 2012
Sprawdź pozostałe wpisy w innych słownikach:
Data aktualizacji: sobota, 11 Listopad, 2017 - 12:53