TABLOID

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła TABLOID

Tabloid (z ang. tabloid), bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika. Także specjalny format edycyjny (37-40 cm x 27-30 cm).
Początkowo termin Tabloid™ oznaczał silną, skondensowaną tabletkę. Później nazwą tą zaczęto nazywać specyficzny rodzaj pisma w formacie nieco mniejszym od rozmiarów tradycyjnych gazet, dzięki czemu po rozłożeniu można łatwiej je czytać w zatłoczonym tramwaju, w poczekalni u lekarza i w innych miejscach, w których znajduje się wokół dużo ludzi. Początki tego rodzaju wydawnictw sięgają XIX-wiecznej tzw. penny press. W Europie pierwsze tabloidy pojawiły się na Wyspach Brytyjskich, gdzie zyskały ogromną popularność.więcej

(drobne zmiany red. - IA)

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Tabloid" w Wikipedii
Hasło wprowadził(a): Izabela Alfredson

Słownik Antropologii i Socjologii Kultury - zawartość - opis hasła TABLOID

Tabloid - początkowo określenie to odnosiło się głównie do formatu (rozmiaru) dziennika, który był o połowę mniejszy niż format tradycyjny. Mniejszy format sprawia, że gazetę łatwiej się czyta lub przegląda w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej. Kolejną cechą charakterystyczną tabloidu jest spójność formy i treści, używanie prostego języka, zamieszczanie dużych obrazków oraz posługiwanie się sansacyjnymi i krzykliwymi nagłówkami. Pierwszym tabloidowym dziennikiem był brytyjski "Daily Mirror" ukazujący się od 1903 roku. Obecnie tabloidowy format gazety jest powszechnie stosowany przez większość wydawców prasy, w tym dzienniki opiniotwórcze. To, co odróżnia dziś media tabloidowe od mediów poważnych i opiniotwórczych, to ich zawartość merytoryczna. Tabloidy - w tym skrajna ich odmiana zwana prasą bulwarową lub bulwarówką - należą do mediów teleologicznych, których głównym celem jest zysk finansowy. Metody pracy dziennikarzy mediów teleologicznych często są niezgodne z zasadami etyki dziennikarskiej. W Polsce wśród dzienników tabloidowych, największe nakłady osiągnęły  "Fakt" i "Super Express".

Źródło definicji (papierowe): Izabela Alfredson, definicja autorska dla OŻK-SB, 2013.
Hasło wprowadził(a): Izabela Alfredson

Słownik Inspiracji - zawartość - opis hasła TABLOID

"(...) nazwa tabloid pierwotnie eksponowała wymiary i layout gazety, dziś pod pojęciem tabloidyzacji rozumie się jakość mediów i jakość dziennikarstwa. (...) tabloidy są zróżnicowane. Wydaje się, że warto wyraźnie odróżniać stosunkowo niewinne bulwarówki od bardzo prymitywnych brukowców. W tabloizacji, dotykającej wszystkie współczesne media masowe, występuje eksponowanie sensacji kosztem rzetelności (...)"

Źródło definicji (papierowe): Jan Pleszczyński, Etyka dziennikarska, Warszawa :Difin sp.z o.o., 2007, s.79.
Hasło wprowadził(a): Izabela Alfredson