Pojęcie oznaczające koordynowanie interakcji bezpośrednich (interakcja twarzą w twarz) przez jednego lub dwóch aktorów; stanowi przeciwieństwo interakcji niezogniskowanej (...) Rozróżnienia tego dokonał Erving Goffman w opisie układów ramowych interakcji.
INTERAKCJA ZOGNISKOWANA
Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.
Słownik Terminów Encyklopedycznych - zawartość - opis hasła INTERAKCJA ZOGNISKOWANA
Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła INTERAKCJA ZOGNISKOWANA
Interakcja zogniskowana - jeden z typów interakcji społecznej występujący wówczas, gdy osoby wchodzące w interakcję zakładają, że dzięki niej będą mogły zrealizować własne cele. Pojęcie to wprowadzone zostało przez Ervinga Goffmana.
Interakcje tego typu zorientowane są na dany typ problemów i występują najczęściej wówczas, gdy obie strony interakcji występują w jasno określonych rolach społecznych. Interakcje zogniskowane najczęściej zachodzą między osobami znającymi się wcześniej lub oczekującymi dłuższej znajomości w wyniku realizacji wspólnych celów. Przykładami interakcji zogniskowanej mogą być: interakcja lekarza z pacjentem, która koncentruje się tylko wokół jednego zagadnienia, czyli choroby z jaką przybył pacjent w celu wyleczenia jej lub interakcja adwokata z jego klientem.
(drobne zmiany red. - A.O-Ł)
Stan na 08.12.2013 r.
Słownik Antropologii i Socjologii Kultury - zawartość - opis hasła INTERAKCJA ZOGNISKOWANA
Interakcje zogniskowane, czyli "interakcje polegające na wymianie słów, gestów i grze muszą mieć swój formalny przedmiot, na którym powinien się skupiać wzrok i słuch ich kompetentnych uczestników. (Przedmiot uwagi wzrokowej może, rzecz jasna, zmieniać się w miarę jak mówiący kolejno przekazują sobie rolę mówcy i powracają do roli słuchaczy.)". Mamy z nimi do czynienia, " (...) gdy osoby przebywają blisko siebie i wspólnie pracują nad tym, by podtrzymać zainteresowanie jednym tematem, najczęściej zabierając kolejno głos".