TECHNO

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Terminów Encyklopedycznych - zawartość - opis hasła TECHNO

1. << jeden z podstawowych stylów w tanecznej muzyce popularnej, powstały w Detroit w USA w drugiej połowie lat 80. XX w., charakteryzujący się silnym jednostajnym rytmem (125-135 uderzeń na minutę), wykorzystaniem wytworzonych elektronicznie dźwięków i oszczędnością brzmień perkusyjnych>> (…)

2. <<subkultura młodzieżowa, związana z tą odmianą muzyki>>

Źródło definicji (papierowe): Alina Gałązka, Tomasz Karpowicz (red.), Słownik terminów muzyki rozrywkowej, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2000, s. 235.
Hasło wprowadził(a): Aleksandra Orkan-Łęcka

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła TECHNO

Techno to muzyka elektroniczna o jednostajnym[2], regularnym rytmie w metrum cztery czwarte. Klasyczne techno posiada stosunkowo szybkie tempo około 120–130 uderzeń na minutę[1]. Muzyka ta charakteryzuje się stosowaniem niemal wyłącznie syntetycznych bądź elektronicznie przetworzonych dźwięków[1], co odróżnia ją od muzyki house. Niektóre utwory techno posiadają melodie lub wyraziste warstwy basowe, jednak w odróżnieniu od wielu innych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej te elementy nie są kluczowe dla gatunku. Muzyka techno, jako że jest przeznaczona przede wszystkim do grania w klubach, jest produkowana w taki sposób, aby miksowanie poszczególnych utworów ze sobą było łatwe: utwory są przeważnie całkowicie instrumentalne i rzadko posiadają rozbudowane partie wokalne, w odróżnieniu od takich gatunków jak house czy trance.. więcej

Stan na 05.12.2013 r.

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Techno" w Wikipedii
Hasło wprowadził(a): Aleksandra Orkan-Łęcka