Komiks (ang. comic strips ‘zabawne pasma’) – publikowane w prasie lub w formie książkowej serie obrazków (rysunków, malowideł, fotografii), wzbogaconych tekstem umieszczonym pod nimi lub wpisanym w „dymki” jako kwestie wypowiadane przez postaci. Tekst komiksu zapewnia ciągłość narracji i łączy poszczególne obrazki, zestawiane obok siebie jako osobne kadry; (…) Tematyka komiksów jest zróżnicowana: przygodowa, historyczna, fantastyczna, obyczajowa, erotyczna; częste są komiksowe adaptacje dzieł literackich – od literatury klasycznej po popularną. Wybitni rysownicy i autorzy tekstów komiksów stworzyli własne, rozpoznawalne style graficzne i narracyjne; różnicują się one także pod względem geograficznym i kulturowym (np. japońska manga, hentai), zmieniały się zaś wraz z tendencjami w grafice użytkowej i artystycznej. Stylistyka komiksów wpływa wyraźnie na inne sztuki wizualne: film, teledyski, grafikę ilustracyjną w prasie i książkach, zarazem przejmując ich własne cechy stylistyczne, zasób modeli narracyjnych i postaci. Komiks wylansował wizerunki wielu bohaterów należących do stałego repertuaru kultury popularnej: m.in. Tarzana (…), Batmana (…) Asterixa (…).
KOMIKS
Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.
Słownik Terminów Encyklopedycznych - zawartość - opis hasła KOMIKS
Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła KOMIKS
Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i/lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in.: wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. rynna), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.
Komiksy tworzone są często przez zespół dwóch autorów: autora scenariusza opowiadania oraz rysownika, zdarza się jednak, że nad komiksem pracuje dużo większy zespół (asystenci i redaktorzy w przypadku komiksu japońskiego, inkerzy, koloryści i liternicy w przypadku głównonurtowych komiksów amerykańskich) lub tylko jeden twórca, który odpowiada za całość dzieła. Czerpią często inspirację z książek, filmów i innych dziedzin sztuki. Od lat same stają się inspiracją nowo powstających filmów. Krótkie historie komiksowe umieszczane są w czasopismach, wydawane w formie zeszytów, albumów, czy wreszcie bibliofilskich edycji w ozdobnej oprawie. więcej
(drobne zmiany red. - A.O-Ł)
Stan na 04.12.2013 r.
Słownik Antropologii i Socjologii Kultury - zawartość - opis hasła KOMIKS
Wydawnictwo występujące najczęściej w formie książki, w której wszystkie aspekty narracji składają się z rysunkowo – tekstowych, kolejno ułożonych sekwencji obrazów zestawionych w tzw. panele oraz strony.
(drobne zmiany red. - EG)