ARCYDZIEŁO

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Terminów Encyklopedycznych - zawartość - opis hasła ARCYDZIEŁO

dzieło sztuki uważane za jedyne w swoim rodzaju, zazwyczaj nowatorskie i niepowtarzalne, sytuowane na samym szczycie systemu kulturowych wartości. Arcydzieło tworzy obowiązujące kanony piękna i artyzmu. Jest wyjątkowym tekstem kultury, nie mającym sobie równych w klasie zjawisk artystycznych, do których należy (arcydzieło literatury, malarstwa, filmowe itp.).

Źródło definicji (papierowe): Ewa Szczęsna (red.), Słownik pojęć i tekstów kultury, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2002, s.327.
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła ARCYDZIEŁO

Arcydzieło  dzieło kultury, które zostało uznane przez odbiorców lub publiczność w pewnym dłuższym okresie za wyróżniające się na tle innych dzieł (literatury, muzyki, filmu, sztuk plastycznych) lub za doskonałe w swoim gatunku. Status arcydzieła nadają odbiorcy w procesie recepcji. Arcydzieło może realizować pewne obowiązujące w danym czasie standardy artyzmu, często jednak jest na tyle oryginalne, że je przekracza. (…) Jedną z cech arcydzieła jest jego duża pojemność znaczeniowa – semantyka dzieła jest wciąż reinterpretowana w zmieniających się okolicznościach historycznych i społecznych. więcej

Stan na 11.12.2013 r. 

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Arcydzieło" w Wikipedii
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit