FOTOGRAFIA

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła FOTOGRAFIA

Fotografia (gr. φωςphōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowarayografia. więcej

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Fotografia" w Wikipedii
Hasło wprowadził(a): Bogna Kietlińska

Słownik Antropologii i Socjologii Kultury - zawartość - opis hasła FOTOGRAFIA

Wg Johna Bergera: "Zdjęcia nie są bowiem - jak się powszechnie uważa - mechanicznym zapisem. Patrząc na zdjęcie, zachowujemy stale - jakkolwiek niewyraźnie - świadomość istnienia fotografa, który dokonał selekcji tego właśnie widoku spośród nieskończonej liczby innych możliwych widoków. Dzieje się tak nawet w wypadku najbardziej prywatnego, rodzinnego pstrykania fotek. Sposób widzenia fotografa zostaje odzwierciedlony w dokonanym przez niego wyborze tematu."

Źródło definicji (papierowe): John Berger, Sposoby widzenia, Warszawa: Fundacja Aletheia, 2008, s.10.
Hasło wprowadził(a): Bogna Kietlińska

Słownik Inspiracji - zawartość - opis hasła FOTOGRAFIA

1. Terry Pratchett: "Nawet nieudany mag wie, że istnieją substancje czułe na działanie światła. Może drogą jakiegoś skomplikowanego procesu szklane płytki zamrażały przechodzące przez nie światło? Coś w tym rodzaju, w każdym razie. Rincewind często podejrzewał, że gdzieś istnieje coś lepszego od magii. Zwykle jednak bywał rozczarowany. Wkrótce wykorzystywał każdą okazję, by samemu obsługiwać pudełko. Dwukwiat pozwalał mu na to chętnie, bowiem sam mógł wtedy pozować do obrazków. A Rincewind zauważył coś dziwnego: posiadanie pudełka dawało właścicielowi niezwykłą moc. Każdy, kto znalazł się przed hipnotycznym szklanym okiem, bez szemrania wypełniał wszelkie polecenia dotyczące postawy i wyrazu twarzy."

2. Jean Baudrillard: "Wydaje nam się, że robimy czemuś zdjęcie dla własnej przyjemności, lecz tak naprawdę to właśnie wybrany przez nas obiekt pragnie zostać przez nas sfotografowany, to my jesteśmy jedynie figurantem, poruszanym w tajemnicy przez autoreklamową perwersję całego otaczającego nas świata."

Źródło definicji (papierowe): Terry Pratchett, Kolor magii, Warszawa:Prószyński i S-ka, 1997, s. 48., Źródło definicji (papierowe): Jean Baudrillard, Spisek sztuki, Warszawa: Sic!, 2006, s. 59.
Hasło wprowadził(a): Bogna Kietlińska