MEDIA STRUMIENIOWE

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła MEDIA STRUMIENIOWE

Media strumieniowe – technika dostarczania informacji multimedialnej na życzenie. Najpopularniejsze media strumieniowe opierają się na transmisji skompresowanych danych multimedialnych poprzez Internet. Nie należy mylić mediów strumieniowych z multimedialnymi formatami plików (AVI). Najczęściej przesyłane w postaci mediów strumieniowych dane to dźwięk (radio internetowe), obraz (telewizja internetowa) oraz dodatkowe dane opisowe, np. napisy do filmu albo nazwy piosenek. Wyróżnia się dwa rodzaje dostępu do mediów strumieniowych:

  • na żywo (ang. live) – transmitowane są dane, które od razu docierają do wszystkich użytkowników z jakiegoś odległego od nich miejsca na świecie, np. transmisja koncertu na żywo.
  • na życzenie (ang. on demand) – serwer ma bazę zarejestrowanych danych multimedialnych. Każdy użytkownik wybiera sobie, który pokaz multimedialny od jakiego momentu chce oglądać. Przykładem może być tutaj wypożyczalnia filmów, w której wybieramy sobie jeden z nich i oglądamy go przez Internet.

Istnieje wiele różnych protokołów i formatów przesyłu mediów strumieniowych.

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Media strumieniowe" w Wikipedii
Hasło wprowadził(a): PAWEŁ IREK