MITOLOGIA

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła MITOLOGIA

Mitologia (z gr. mythos (μuθος) czyli w klasycznej grece w przybliżeniu „dyskurs" oraz logos (λόγος) oznaczające „wyrażanie myśli“) - jest nazwą grupy powiązanych ze sobą mitów czyli relatywnie spójnych relacji i historii, które współtworzą określoną kulturę lub religię. Historie te w późniejszych czasach często  sekularyzowano i traktowano jako podstawę relatywnych rozważań na temat danej kultury, epoki czy serii wyobrażonych wierzeń. Mity to przede wszystkim relacje oparte na tradycji i legendzie, stworzone po to by wyjaśnić wszechświat, pochodzenie świata i człowieka oraz  wszelkie egzystencjalne pytania, na które nie istnieją racjonalne i oczywiste odpowiedzi. Cel wyjaśniający nie jest jednak nieodzowną cechą definiującą mity, wiele z nich związane jest po prostu z obserwowanymi przez ludzkość siłami natury lub bóstwami, stanowiąc  przekazywane z pokolenia na pokolenie legendy.
Stan na 15.01.2014 r.

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Mitologia" w Wikipedii hiszpańskojęzycznej
Hasło wprowadził(a): PAWEŁ IREK

Słownik Inspiracji - zawartość - opis hasła MITOLOGIA

„Spośród wielu znanych nam systemów wyjaśniania przyczynowości mitologia jest najbardziej pociągającym, ponieważ jest systemem wspaniale otwartym, a jej podstawowego modułu strukturalnego nie tworzy linia prosta ani spirala, tylko zygzak”.

Źródło definicji (papierowe): Josif Brodski, Wprowadzenie do: Roberto Calasso, Zaślubiny Kadmosa z Harmonią, tłum. Stanisław Kasprzysiak, Kraków: Wyd. Znak, 1995, s.6.
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit