HOT SPOT

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła HOT SPOT

Hotspot (ang. hot spot – „gorący punkt”) – otwarty punkt dostępu, umożliwiający połączenie z Internetem, najczęściej za pomocą sieci bezprzewodowej opartej na standardzie Wi-Fi. (...)

Hotspoty są instalowane najczęściej w hotelach, restauracjach, lotniskach, dworcach, uczelniach, centrach handlowych, centrach miast i innych miejscach publicznych (np. parkach). Spotykane są również hotspoty prywatne udostępniane przez firmy swoim gościom lub klientom.

Umożliwiają one posiadaczom komputerów przenośnych (laptopów), a także palmtopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń (np. odbiorników GPS) wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową standardu 802.11 podłączenie się i dostęp do Internetu. Usługa czasami jest bezpłatna lub też płatność następuje za pomocą karty kredytowej lub zakupu odpowiedniej karty zdrapki. Może się zdarzyć, że dostęp jest bezpłatny, ale mamy ograniczony zakres dostępnych usług; na przykład tylko do strony internetowej instytucji udostępniającej hotspot.

Technologia

Podstawowym elementem hotspotu jest AP (ang. Access Point) – punkt dostępu. Jest to urządzenie (najczęściej router), które świadczy usługi dostępowe do innej przewodowej sieci komputerowej, umożliwiając poprzez nią świadczenie określonych przez administratora usług, np. dostęp do zasobów sieci, udostępnianie połączenia internetowego lub usług opartych na technologii VoIP. Do budowy hotspotów wykorzystywane są następujące standardy:

  • 802.11aprzepustowość do 54 Mb/s – Pasmo ISM – 5,150 GHz – 5,350 GHz bądź 5,470 GHz – 5,725 GHz
  • 802.11b – przepustowość do 11 Mb/s – Pasmo ISM – 2,400 GHz – 2,483 GHz
  • 802.11g – przepustowość do 54 Mb/s – Pasmo ISM – 2,400 GHz – 2,483 GHz
  • 802.11e – definiuje obsługę jakości usług QoS
  • 802.11n – przepustowość do 248 Mb/s (technologia MIMO, możliwa transmisja multimediów)
  • 802.11i – standard definiujący i wdrażający metody zabezpieczeń
  • 802.11f – IAPP – obsługa komunikacji AP – Internet Access Point Protocol

Istnieją również sieci bezprzewodowe w standardzie IEEE 802.16 (WiMAX). Standard ten oferuje porównywalną przepustowość przy dużo większym zasięgu, ale w chwili obecnej umożliwia tylko tworzenie sieci stacjonarnych. Przyszłe jego wersje mają kosztem niższej przepustowości zapewniać ciągłą transmisję również podczas poruszania się. więcej

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Hotspot (WLAN)" w Wikipedii
Hasło wprowadził(a): Barbara Fatyga