BOHEMA

Wpisy terminu w różnych słownikach wraz z komentarzami.

Słownik Wikipedii - zawartość - opis hasła BOHEMA

Bohemacyganeria artystyczna (...)  nazwa środowiska artystycznego, którego członkowie spędzają czas na wspólnych zabawach i tworzeniu, demonstrując pogardę dla konwenansównorm społecznych i materializmu. Działalność cyganerii artystycznej wzbudza kontrowersje ze względów obyczajowych i ze względu na awangardowe podejście do sztuki. (...) Historycznie pojęcie cyganerii artystycznej jest związane głównie z modernizmem, chociaż ten styl życia przejęło wielu twórców w późniejszych epokach. więcej

Stan na 22.12.2013 r.

Źródło definicji (elektroniczne): hasło "Bohema" w Wikipedii
Podobne terminy (linki wewnętrzne):
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit

Słownik Inspiracji - zawartość - opis hasła BOHEMA

„Cyganeria (…) nie zrodziła się dziś: istniała zawsze i wszędzie, może się powołać na dostojne początki. W starożytnej Grecji — aby nie sięgać dalej — istniał sławny cygan, który, żyjąc z dnia na dzień, przebiegał o proszonym chlebie kwitnącą Jonię i zatrzymywał się wieczorem, wieszając u gościnnego ogniska harmonijną lutnię, która wyśpiewała Miłostki Heleny i Upadek Troi. Zstępując po drabinie wieków, nowoczesna Cyganeria odnajduje przodków we wszystkich epokach. W średnich wiekach, odnawia ona homerycką tradycję w menestrelach i improwizatorach, dzieciach wesołej wiedzy, w śpiewnych włóczęgach (…). Dziś jak i niegdyś, każdy kto wkracza w dziedzinę Sztuki, bez innych środków do życia prócz samej Sztuki, musi przebyć ścieżki Cyganerii. (…) Dla zaniepokojonego czytelnika, dla trwożliwego mieszczucha, dla wszystkich tych, którym nigdy dość kropek nad i, powtórzymy jako pewnik: «Cyganeria, to nowicjat artystyczny; to przedsionek do Akademii, szpitala lub dołu samobójców»”.

Źródło definicji (papierowe): Henri Murger, Sceny z życia cyganerii, tłum. Tadeusz Żeleński-Boy, Warszawa: PIW, 1957, ss.17-21.
Hasło wprowadził(a): Anastazja Dwulit