JAZZ

1. rodzaj muzyki powstały na przełomie XIX i XX w. na południu USA (Nowy Orlean), głównie wśród Murzynów, z elementów muzyki afrykańskiej i europejskiej; liczne odmiany (ragtime, dixieland, swing, jazz nowoczesny, be-bop, cool-jazz, mainstream, free-jazz i in.); zespół jazzowy składa się z sekcji: rytmicznej (fortepian, kontrabas, perkusja) i melodycznej (saksofon, trąbka, klarnet, puzon); klasycy: Charlie Parker, Billie Holliday, Louis Armstrong (...).

2. jeden z nurtów muzyki współczesnej, powstały pod koniec XIX wieku w kręgu Murzynów amerykańskich, łączący tradycje muzyki euro-amerykańskiej z afrykańskimi. U początków jazzu zostały przez czarnych niewolników na amerykańskich kontynent przeniesione ceremonie taneczne, rytuały i obrzędy plemion zachodnioafrykańskich, z elementami ekstatycznej improwizacji. Później, pod koniec XIX wieku, pojawiły się także pieśni pracy, zawołania polne, wiejski blues i spirituals. Trudno jednoznacznie zakwalifikować jazz do folkloru, muzyki popularnej lub poważnej, choć zawiera elementy każdego z tych rodzajów. Na pierwszy plan wysuwają się w nim: rytmika, związana ze swingiem, i brzmieniowość, wynikająca z używanych instrumentów i indywidualności wykonawców.(...)

 

Autor(ka) wpisu: Anastazja Dwulit
Rodzaj słownika: Słownik Terminów Encyklopedycznych
Źródło definicji (papierowe): 1) Ilustrowana Encyklopedia Powszechna, Kraków: Zielona Sowa, 2006, s. 414., Źródło definicji (papierowe): 2) Muzyka. Encyklopedia PWN, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2007, s. 256.
Sprawdź pozostałe wpisy w innych słownikach:
Data aktualizacji: niedziela, 1 Grudzień, 2013 - 21:50