GRAFFITI

Wg Słownika terminologicznego sztuk pięknych: "rodzaj techniki i działania artystycznego polegającego na wyskrobywaniu lub malowaniu słów, znaków, obrazów wprost na ścianach domów, w miejscach publicznych. Upowszechnienie graffiti związane jest z pojawieniem się farb w pojemnikach ciśnieniowych, co przy zastosowaniu szablonu umożliwiło szybkie działanie i tworzenie ulicznych obrazów (twórczość H. Nagela). W latach 80. XX w. nastąpił ogromny rozwój tej formy wypowiedzi w miastach amerykańskich (J.-M. Basquiat, K. Haring) (...) Graffiti silnie oddziałuje na współczesną grafikę, wzornictwo i reklamę. <wł. graffare `drapać, skrobać, bazgrać>".

Wg Hip-hop słownika: "sztuka malowania na murach za pomocą farb w sprayu (...).Graffiti (obok rapudj-ingu i breakdance`u) uznawane jest za jeden z filarów kultury hiphopowej. Graffiti to artystycznie wykonane napisy lub obrazy malowane przeważnie na murach, ścianach budynków, płotach, pociągach, w przejściach podziemnych itp. Najprostszą formą graffiti jest tag, czyli podpis artysty wykonany najczęściej za pomocą flamastra. Bardziej efektowne są wielkie, kolorowe napisy i obrazy - tworzone zazwyczaj nielegalnie, pod osłoną nocy przez większe grupy grafficiarzy (składy, załogi czy crew). (...)" 

Autor(ka) wpisu: Bogna Kietlińska
Rodzaj słownika: Słownik Terminów Encyklopedycznych
Źródło definicji (papierowe): Krystyna Kubalska-Sulkiewicz (red.), Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Warszawa: PWN, 1996, s. 137., Źródło definicji (papierowe): Piotr Fliciński i Stanisław Wójtowicz, Hip-hop słownik, Warszawa: PWN, 2007, s. 60.
Sprawdź pozostałe wpisy w innych słownikach:
Data aktualizacji: niedziela, 17 Listopad, 2013 - 22:21