SALSA

Salsa - termin używany od początku lat 7. ubiegłego stulecia dla określenia gatunku muzycznego, powstałego w wyniku syntezy wielu kubańskich, karaibskich, latynoamerykańskich, jazzowych i tzw. afrokubańskojazzowych wpływów muzycznych. Gatunek rozwinęli przede wszystkim muzycy latynoscy mieszkający na Karaibach oraz w Nowym Jorku. Obejmuje on kilka stylów takch jak timba, salsa romantyczna i salsa twarda. Specyfika salsy polega na następujących charakterystykach muzycznych:
- rytm - bardzo rozbudowana sekcja rytmiczna, oparta na metrum 4/4;
- melodia - w większości przypadków melodie stosowane w kompozycjach salsy wywodzą się z muzyki son (tradycyjna muzyka wyspy Hispaniola, powstała z połączenia muzyki hiszpańskiej z afrykańskimi rytmami plemion Bantu i Arara), choć mogą również czerpać z innych gatunków tradycyjnej muzyki kubańskiej lub karaibskiej;
- harmonia - wykorzystuje się harmonię stosowaną w muzyce zachodniej;
- instrumentacja - korzysta się z kubańskich instrumentów perkusyjnych - pailas, bongosy, guiro, cowbell, marakasy, kongi oraz pianina, kontrabasu, trąbki, saksofonu, puzonu, fletu i wiolonczeli.
Słowo salsa jest synonimem wyrazu „aderezo“ oznaczającego „upiększanie“, który spopularyzował się jako kojarzony metaforycznie z radością, witalnością oraz smakowaniem życia.

(stan na: 14.01.2014)

Autor(ka) wpisu: PAWEŁ IREK
Rodzaj słownika: Słownik Wikipedii
Źródło definicji(elektroniczne): hasło "Salsa" w Wikipedii hiszpańskojęzycznej
Sprawdź pozostałe wpisy w innych słownikach:
Data aktualizacji: piątek, 17 Styczeń, 2014 - 14:48