TEREN

 1) Podczas sesji  poświęconej terenowi w badaniach antropologicznych, która miała miejsce w trakcie I Kongresu Antropologicznego zorganizowanego przez Polski Instytut Antropologii w dniach 23-25.102013 roku narodziła się z "podchwytliwego" pytania prof. Lecha Mroza, skierowanego do panelistów o granice pojęcia terenu, następująca, dwuczłonowa definicja:

- teren to miejsce, do którego badacz może dotrzeć; tam gdzie nie może dotrzeć, tam nie ma terenu w sensie antropologicznym;

- teren to miejsce, w którym  bądź rezyduje, bądź ukrywa się problem badawczy.

Dodajmy, iż takie postawienie sprawy wzbudziło znaczną konfuzję, zwłaszcza starszej części zebranych.

2) Wg Thomasa H.Eriksena (2011): " (...) teren fizyczny - a więc nakreślona i zamieszkała przez danych ludzi przestrzeń - nie jest już podstawowym aspektem naszych badań, nie znaczy to wcale, że współcześnie używamy mniej metafor przestrzennych niż to miało miejsce kiedyś. (...)  Być może więc jesteśmy niezdolni do myślenia o życiu społecznym jako niezależnym od przestrzeni. "

Autor(ka) wpisu: Barbara Fatyga
Rodzaj słownika: Słownik Inspiracji
Źródło definicji (papierowe): 1) obserwacja Barbary Fatygi podczas I Kongresu Antropologicznego w Warszawie, Źródło definicji (papierowe): 2) Beyond Locality. Z profesorem Thomasem Hyllandem Eriksenem rozmawiał Marek Pawlak, (w:) "Tematy z Szewskiej", nr 1, 2011, ss.11, 12.
Sprawdź pozostałe wpisy w innych słownikach:
Data aktualizacji: piątek, 18 Grudzień, 2015 - 11:43