MUZEUM

1) Walter Benjamin (1982): "Istnieją związki między domem towarowym a muzeum; członem pośredniczącym jest dla nich bazar. Nagromadzone w muzeum działa sztuki przypominają towary, kóre, prezentując się w wielkiej masie przechodniowi, budzą w nim myśl, że jakaś ich część powinna i jemu przypaść w udziale."

2) Elżbieta Grygiel (2012): "Ten, kto odwiedza muzeum, wstępuje do innego świata. (...) Jak sobie poradzić, co wybrać? Od obrazu do obrazu, gęsto na ścianach, duszno w powietrzu, pusto w głowie. Krótkie podpisy, nieznajome słowa i skróty, niejasne sytuacje. Muzeum, świątynia sztuki - tak jak świątynia Boga - wymaga od nas wiary i wiedzy. Ale muzea też się zmieniają, bo muszą w czasach kryzysu walczyć o rząd dusz. (...) Gdy myślimy o muzeum marzeń - jeśli myślimy - warto się zastanowić, jakie są nasze oczekiwania. Zapewne takie,  jak w innych  dziedzinach życia; chcemy czuć się komfortowo, jak u siebie, chcemy dużo zobaczyć i trochę się dowiedzieć, czuć troskliwą opiekę i ten rodzaj miłej niepewności, o której wiemy, że wkrótce zmieni się w cudowne doznanie. I podobnie jak w życiu, tak i w muzeum nic nie przyjdzie nam łatwo - na komfort trzeba bowiem zapracować."

Autor(ka) wpisu: Barbara Fatyga
Rodzaj słownika: Słownik Inspiracji
Źródło definicji (papierowe): 1) Walter Benjamin, Pasaże, Kraków: Wyd. Literackie, 2005, s. 460., Źródło definicji (papierowe): 2) Elżbieta Grygiel, Od obrazu do obrazu: lubię to!, (w:) Piotr Francuz (red.), Komunikacja wizualna, Warszawa: Scholar, 2012, s. 76.
Podobne terminy (linki wewnętrzne): DOM TOWAROWY
Sprawdź pozostałe wpisy w innych słownikach:
Data aktualizacji: piątek, 23 Listopad, 2018 - 15:57