BIBLIOTEKA

1)  Umberto Eco: "Może winienem przeczytać inne księgi. - Jakże to? Żeby wiedzieć, o czym mówi jedna księga musisz czytać inne? - Czasem może tak być. Często księgi mówią o innych księgach. (...) Dotychczas myślałem, że wszelka księga mówi o rzeczach ludzkich albo Boskich, które są poza księgami. Teraz zdałem sobie sprawę, że nierzadko księgi mówią o księgach albo jakby ze sobą rozmawiają. W świetle tej refleksji biblioteka wydała mi się jeszcze bardziej niepokojąca. Była więc miejscem długiego i wiekowego szeptania, niedostrzegalnego dialogu między pergaminami, czymś żywym, schronieniem sił nie do opanowania przez ludzki umysł, skarbcem tajemnic pochodzących z mnóstwa umysłów i żyjących po śmierci tych, którzy je wytworzyli albo uczynili się ich pośrednikami. (...) - Tak więc biblioteka nie jest narzędziem szerzenia prawdy, ale ma opóźniać jej ujawnienie? - spytałem zdumiony. - Nie zawsze i niekoniecznie. Ale w tym wypadku tak".

2)  Terry Prachett: "Prawda jest taka, że każdy duży zbiór nawet zwyczajnych książek deformuje przestrzeń, o czym łatwo można się przekonać, odwiedzając jeden z tych na­prawdę staroświeckich antykwariatów - jeden z tych, które wyglądają jak zaprojektowa­ne przez M. Eschera, kiedy miał zły dzień, mają więcej schodów niż podestów i długie rzędy półek kończące się małymi drzwiczkami, z pewnością zbyt niskimi, żeby przeszedł przez nie pełnowymiarowy człowiek. Tłumaczy to następujące równanie: wiedza = po­tęga = energia = materia = masa."

Autor(ka) wpisu: Barbara Fatyga
Rodzaj słownika: Słownik Inspiracji
Źródło definicji (papierowe): 1) Umberto Eco, Imię róży, Warszawa: PIW, tłum. Adam Szymanowski, (1980) 1987, ss.332-333., Źródło definicji (papierowe): 2) Terry Prachett, Straż! Straż!, Warszawa: Prószyński i S-ka, (1989) 1999, s. 11.
Sprawdź pozostałe wpisy w innych słownikach:
Data aktualizacji: piątek, 25 Lipiec, 2014 - 14:30